SAYAÇ

AKDENİZ İKLİMİ VE ÖZELLİKLERİ..

AKDENİZ İKLİMİ VE ÖZELLİKLERİ..

.

AKDENİZ İKLİMİ

     Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler, Avustralya’nın güneybatısı, G. Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir. Türkiye de genel olarak bu iklim kuşağının etkisi altındadır.

      Yıllık ortalama 18°C’dir. En sıcak ay ortalaması 28–30°C, en soğuk ay ortalaması 8–10 °C’dir. 

     Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600–1000 mm arasındadır. Yaz ayları kurak kış ayları yağışlıdır. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. Kıyı kesimlerde ılıman geçen kışlar iç kesimlere doğru sertleşir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.

    Karakteristik bitki örtüsü, kızılçam ormanlarının tahrip edilmesiyle ortaya çıkan makilerdir. Makiler, sürekli yeşil kalabilen, kısa boylu, sert yapraklı, kuraklığa dayanabilen, çalımsı bodur bitkilerdir. Akdeniz ikliminde yağışın az çok yeterli olduğu orta yükseklikteki yamaçlarda iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar (Kızılçam, sarıçam, karaçam ormanları gibi) yer alır.

 

AYRINTI BİLGİ

1-Suptropikal kuşakta 30-40paralelleri arasında kıtaların batı kıyılarında görülür. Kıta içlerinde kaybolur bir kuşak oluşumu yoktur.
2-Akdeniz havzası çevresi ( Akdeniz havzasında olmalarına rağmen Mısır ve Libya da Akdeniz iklimi görülmez. Bunun sebebi yüzey şekillerinin çok düz olması ve dolayısıyla alçalıcı hava hareketlerinin kıyıya kadar etkisini hissettirmesidir).
3-Kuzey Amerika’ da Kaliforniya çevresi
Güney Amerika’da orta Şili (Santiago)
Afrika’nın güneybatısı ( Cap bölgesi)
Avustralya’nın güneybatısı
4-Yazlar sıcak ve kurak , kışlar ılık ve yağışlıdır.
Ortalama sıcaklık 18-20ºC kadardır.
5-Yıllık yağış miktarı 500-1000 mm arasındadır.
6-Yağış rejimi düzensizdir. Kışlar yağışlı (Cephesel yağışlar), yazlar ise kuraktır.
7-Yaz kuraklığının sebebi Yüksek basınç alanından kaynaklanan alçalıcı hava hareketidir.
8-Kış sıcaklığı nadiren 0ºC’nin altına düşer.

 

 

Konu ile ilgili detaylı notlara ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.Üniversiteye yönelik hazırlık notları....Kavram dersanelerine tşk ederiz...

            http://uploaded.to/?id=5g4eq1

 

 

İklim tipleri ile ilgili harika bir sunum iklim tiplerinin harita ve gafiklerle desteklendiği üniversiteye hazırlıkta kullanılabilecek faydalı bir çalışma.

Sunumu indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://uploaded.to/?id=q6a8oz

 

Yorum Yaz


-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !